Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Giriş
REHBERLİK VE PSİKOLOJİK BÜRO AMİRLİGİ 
 
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Nedir?
 
Osmaniye Emniyet Müdürlüğünde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Büro Amirliğimize bağlı çalışan Psikologumuz teşkilat mensubu personel ve personel ailelerine yönelik danışmanlık hizmeti vermektedir.
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, bireyin kendisini tanımasına, problem çözmesine, gerçekçi kararlar almasına, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmesine, çevresiyle sağlıklı ve dengeli bir uyum sağlaması adına ilgili uzmanlar eşliğinde yürütülen bir hizmettir. Koşulsuz kabul, güven ve gizlilik ilkesinin temel alındığı bir süreçtir.
· Psikolojik danışmaya başvurmak zayıflık değil, gerçekte yaşamlarından ve kendilerinden sorumlu olduğunun farkında ve var olan problemlerin çözümü için ilk adımı atmış olmaktır.
· Bu süreç değişimin kolay olmadığı, üzerinde zaman ve emek harcanması gereken bir süreçtir. Sürecin başarısı için danışanın yardım almaya hazır, istekli ve değişime açık olması gerekir.
· Psikolojik danışman problemlerin çözümüne yönelik öğüt vermez. Danışman bireyin koyduğu hedeflere ulaşmanız ve problemleri çözmeniz konusunda size yardımcı olan kişidir.
· Psikolojik danışman terapide anti-depresan vb. gibi ilaçlar tavsiye edemez. İlacı sadece psikiatrist ya da hekim önerebilir. Eğer danışma sürecinde ilaç kullanımı ihtiyacı ortaya çıkarsa psikiatriste gitmeniz önerilebilir.
 
Psikolojik Danışmaya İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlayacağım?
 
· Kimseye anlatamadığınız fakat birileriyle paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
· Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız
· Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız
· İnsanlarla daha iyi iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız
· Bugünlerde aşırı stresli ve kaygılıyım diyorsanız
Bu ve benzeri duygu ve düşünceler içinde iseniz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik ten yardım almanız sizin için yararlı olacaktır. Danışma sürecinde kullanılan bütün teknik test ve anketler öngörü
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER