Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Hasanbeyli

Giriş
 
HASANBEYLİ İLÇESİ
 
KURULUŞ ve TARİHİ

Hasanbeyli İlçesinin tarihi 5 ila 7 bin yıl öncesine kadar uzanır. Bu bölgede Sümerler, Elamlılar, Babilliler, İyonyalılar, Mısırlar, Finikeliler, Etiler, Romalılar ve Osmanlılar hüküm sürerek çeşitli medeniyetler kurmuşlardır. Bölge 1071 yılında Türklerin Anadolu’ya girişleriyle Türk idaresine girmiştir.
İlçe Belediyesi 1975 yılında kurulmuş ve 4 mahalle muhtarlığından oluşmakta ve ilçemize bağlı köy sayısı 6’dır.
İlçemiz Osmaniye İline bağlıdır ve İlçe 26.10.1996 tarih ve 4200 sayılı kanunla ilçe konumuna alınmıştır.
COĞRAFİ YAPISI

İlçenin önemi, Çukurova'yı doğuya bağlayan Nurdağı geçidi üzerinde bulunmasıdır. Amanos dağının (Gâvur dağları) doğu yamaçları üzerinde kurulu olan ilçenin doğusunda Fevzipaşa kasabası ve İslâhiye ilçesi bulunmaktadır. Belli başlı Gökçe dağı, Şimşek tepesi ve Göktepe bulunmaktadır. Batısında Osmaniye ili ve Hacı dağı vardır. Kuzeyinde Bahçe ilçesi, Kuzeybatısında Düziçi ilçesi ile çevrilidir.
BİTKİ ÖRTÜSÜ VE İKLİMİ
Bitki örtüsü fundalık, çam, meşe ve demircik ağaçlarından oluşmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi ile karışık karasal iklim hakimdir
NÜFUS DURUMU
2000 Yılı genel Nüfus sayımına göre İlçe Merkezi 4.794, Köy nüfusu 2,422 olmak üzere toplam 7216 kişiden ibarettir. İlçemize bağlı köylerin sayısı 6’ dır.

SOSYAL DURUMU

İlçede sosyal yaşantı büyük bir köyden farksızdır. Sosyal yaşantıda hareketliliği sağlayan kültür spor, folklor ve eğlence faaliyetleri ile uğraşan kurum ve kuruluş yoktur. Düğün, sünnet ve benzeri durumlarda yapılan mahalli yöresel eğlenceler, folklor ve müzik şeklinde kendini gösterir.
TURİZM

İlçe sınırları içerisinde 2 tane tarihi kale bulunmaktadır. Karafenk kalesi Merkez Mahallesi, Karafenk semtindedir. Savuran Kalesi, Kalecik köyündedir. Bir adet haberleşme örüsü vardır.
İlçe Merkez Mahallesi Kalpınar mevkiinde 1 tane mezar mağara bulunmaktadır. Mağaraya Çan çan Mağarası denilmektedir.
Ermenilerden kalma 2 katlı yapılı 1901 tarihinde yapılmış olan tarihi bir ev bulunmaktadır. Bu ev Kültür Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.
İlçede belli başlı 3 yayla bulunmaktadır. Almanpınarı, Dutlupınar ve Başpınar yaylalarıdır.
Ayrıca her yıl Haziran ayı içerisinde Kiraz festivali yapılmaktadır.
EĞİTİM ve KÜLTÜR DURUMU
İlçede merkezinde 1 tane lise, 2 tane İlköğretim Okulu mevcuttur. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü çeşitli mesleki kurslar açmaktadır.
EKONOMİK DURUMU
İlçenin kuruluşundan bu güne kadar ziraat ve hayvancılıkla uğraşmaktadır ve tarım ve hayvancılık İlçe insanlarının ana geçim kaynağını teşkil eder. İlçemizde herhangi bir banka şubesi mevcut değildir.

ULAŞIM
İlçe merkezi Osmaniye ile 35 km uzaklıktadır. İlçenin tam ortasından geçen (eski E–24) E–400 karayolu çevresindeki işyerleri ve lokantalar hem ilçe halkına hem de yayla sezonundaki yerli turistler ile E-400’ü kullanan İslâhiye ve Gaziantep yönüne giden yolculara hizmet vermektedir


MAHALLİ İDARELER DURUMU
İlçe Merkezinde bulunan mahallelerin isimleri şöyledir;
1-Merkez Mahalle Muhtarlığı
2-Cumhuriyet Mahalle Muhtarlığı
3-Hürriyet Mahalle Muhtarlığıdır.

SAĞLIK DURUMU
İlçede iki adet Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sağlık Ocağımızda Branşlı Doktor bulunmamaktadır. Bu nedenle tam teşekküllü il ve bağlı ilçe hastanelerine gidilmektedir.
 
HASANBEYLİ İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ

KURULUŞU

Hasanbeyli İlçe Emniyet Amirliği Teşkilatı 04.12.1998 gün ve 23543 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 98/12071 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Hasanbeyli İlçesi Emniyet Teşkilatının kurulması kararlaştırılmış olup, Valilik Makamının 16.10.2000 tarih ve 58230 sayılı Olurları ile İlçe Emniyet Amirliği ve Merkez Polis Karakol Amirliği olarak kurulmuştur.
İlçe Emniyet Amirliğimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ait Cumhuriyet Mahallesi Park Sokak No:13/A adresinde Polis Merkez Amirliği ile aynı binada hizmet vermektedir. Bina iki katlı olup ikinci kat Halk Eğitim Müdürlüğüne aittir. Emniyet Amirliğine ayrılan zemin katta 6 oda, 1 nezarethane, 1 depo ve mutfak ile toplam 8 odadan ibarettir.
Emniyet Amirliğine bağlı; Trafik, Polis Merkezi, Personel, Eğitim, İdari, Ruhsat, Tem, Sivil Savunma, Güvenlik, Asayiş, Olay Yeri İnceleme, GBT, Lojistik Büro Amirlikleri ile hizmet yürütülmektedir
POLİS MERKEZİ VE ASAYİŞ DURUMU

İlçede Amirliğimize bağlı bir Polis Merkezi olup ilçenin tamamına hizmet verilmektedir. Asayiş yönünden herhangi bir problemimiz yoktur. Meydana gelen olayların büyük çoğunluğu, darp, yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası ve hırsızlık gibi olaylardır. Yıllar itibariyle incelendiğinde ortalama her yıl 15–20 adet suç olduğu tespit edilmektedir.
İrtibat Kurulacak Telefon Numaraları

İlçe Emniyet Amirliğimiz
Emniyet Amirliği Makam Odası : 0328 664 89 00 (faks)
Trafik Büro Amirliği : 0328 664 88 78
Polis Merkezi Amirliği : 0328 664 88 78
Cep Telefonu Numaramız : 0505 318 80 55
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER