Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Bahçe

Giriş
 
BAHÇE İLÇESİ

KURULUŞ ve TARİHİ

Bahçe İlçesi M.Ö. 1000 yıllarında Kargamış Eyaletine bağlı olarak bir kale harabesi üzerine kurulmuştur. Roma İmparatorluğunun parçalanmasından sonra M.S. 640 yıllarında Bizans İmparatorluğu İdaresinde kalmış, daha sonra Halife Harun Reşit Devleti İslam İdaresine geçmiştir. Bahçe 1523’ te Yavuz Sultan SELİM’ in Mısır seferi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1850 tarihinde Maraş Sancağına, 1871 yılında aynı sancağa bağlı kaza, 1878 de Adana Vilayetinin Cebel-i Bereket Sancağına bağlı kaza olarak bugünkü ismini almıştır.
İlçemiz Osmaniye İline 33 Km., Gaziantep İline 86 Km., Kahramanmaraş İline 70 Km. mesafede olup, bu illerle D - 400 Devlet Karayolu ve Otoban ile irtibatlıdır. İlçemiz batısında Osmaniye İlimiz, doğusunda Nurdağı İlçesi, kuzeydoğusunda Türkoğlu İlçesi, güneyinde İslâhiye İlçesi, kuzeybatısında ise Düziçi İlçesi bulunmaktadır.
 
COĞRAFİ YAPISI

İlçemiz coğrafi bakımdan çok engebeli olduğundan tarıma elverişli değildir. İlçemizin önemli gelir kaynağı yoktur. Akdeniz iklimi etkisi altındadır.
İlçemiz belediye sınırları (Polis Mıntıkası) 52 km2. dir. 11 mahalleden ibaret olup, İlçe merkezine bağlı 15 köy bulunmaktadır. D 400 Devlet Karayolu İlçe merkezinin kenarından geçmektedir. T.C.D.D. yolu İlçe merkezinin içinden geçmekte ve 2 ayrı yerde istasyonu bulunmaktadır. İlçemizin Güneyinden ise otoban yolu geçmektedir.

BÖLGE NÜFUSU
İlçemizin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre köyler ile birlikte 30845 kişidir. Nüfusun 23020 kişisi şehir merkezinde ikamet etmektedir. Yerli nüfus Müslüman olup, Türkçeden başka bir dil konuşmamaktadır.
KÜLTÜREL YAPISI
İlçe merkezinde 6 İlköğretim Okulu, 1 lise, 1 İmam-hatip lisesi, 1 Sağlık meslek lisesi ve 1 Endüstri meslek lisesinde toplam 3000 öğrenci öğrenim görmektedir. Ayrıca K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı Bahçe M.Y.O bulunmaktadır. Halkın % 98 i okuryazar geriye kalan % 2 si ise okuma yazma bilmemektedir. İlçemizde bulunan Halk Eğitim Merkezi çeşitli dallarda zaman zaman kurslar düzenlemektedir.
EKONOMİK DURUMU

İlçemiz dağlık ve engebeli arazi yapısına sahip olduğundan az miktarda yer fıstığı ve mevsimlik sebzeler ve meyveler yetiştirilmektedir. D 400 Devlet Karayolu üzerinde akaryakıt istasyonları, lokantalar bulunmaktadır. Ancak otoban geçtikten sonra bu tesisler azalmıştır. 12 tesisten mıntıkamızda 6 tesis faaliyetini sürdürmektedir.
Endüstriyel faaliyet açısından Barit Maden A.Ş.’ nin (Maden eritme ve öğütme) bir yan kuruluşu mevcut olup, bu işyerinde tüm çalışanlar 30 kişidir. Ayrıca İlçemizde Esen Su, Baş Ayran ve Bahçe Pınar Su Dolum Tesisleri mevcuttur.
Başer Kimya San. A.Ş.’ de 350 kişi 3 vardiyalı olarak çalışmaktadır, fabrika kendi güvenliğini özel güvenlik birimi ile yürütmektedir. Fabrikada çalışan işçiler sendikalı olabilmek için 17 Eylül 1991 yılında girişimde bulunmuş, fakat başarılı olamamışlardır.

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULUŞU

Bahçe İlçe Emniyet Müdürlüğü Teşkilatı 29 Temmuz 1985 yılında ilk defa Emniyet Komiserliği olarak kurulmuş olup; daha sonra İçişleri Bakanlığının 01 Aralık 1988 tarihli olurları ile İlçe Emniyet Amirliğine, 03 Ocak 1997 tarihli Bakanlar Kurulu onayı ile de İlçe Emniyet Müdürlüğü’ ne dönüştürülmüştür.
MAHALLELER
 
İslam, Cumhuriyet, Kale, Bahçelievler, Aslanlı, Yeşilyurt, Çamlıca, Karşıyaka, İstiklal, Esen tepe ve Yeni Mahalle'dir.
BÖLGEMİZDEKİ ÖNEMLİ YERLER

Hükümet Konağı İlçe Jandarma Komutanlığı
Askerlik Şube Başkanlığı Telekom Binası
Devlet Hastanesi ve Sağlık Ocağı Barit Maden A.Ş.
D 400 Yolu Üzeri Akaryakıt İstasyonları Başer Kimya A.Ş.
Su İstasyonu ( 5 Adet)
EĞİTİM-ÖĞRETİM KURUMLARI

Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksek Okulu
Bahçe Lisesi
Meslek Lisesi
Anadolu Lisesi
Sağlık Meslek Lisesi
Atatürk İlköğretim Okulu
Kenan Evren Paşa İlköğretim Okulu
Ahmet Pekkan İlköğretim Okulu
Milli Egemenlik İlköğretim Okulu
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER